Usługi
BLOG

Związek człowieka i architektury w stylu baroku

БарокоЗ чим у вас асоціюється бароко?

Бароко в історичному контексті - крах ідеалів епохи Відродження.

Бароко в естетичному сенсі - громіздка помпезність, нескінченна гра форм, накладення одних елементів на інші, розкішна позолота.

Бароко в культурі - поєднання в єдиному ансамблі всіх видів мистецтва: скульптури, живопису та архітектури.

Походження терміну «бароко», з точки зору лінгвістики, все ще залишається загадкою. В одному сходяться вчені-лінгвісти: «бароко» означає щось химерне і витончене.

 

Таємниця величі бароко

Крах архітектурного стилю є неодмінною умовою появи нового. З руїн суворого і пропорційного ренесансу в XVI-XVIII ст. піднялосяся пишне і ірраціональне бароко.

Криві лінії, відсутність чітких форм і пропорцій, зайва декоративність виникли як реакція на безліч змін у світовому устрої. Кругосвітнє плавання Магеллана, відкриття Сонячної системи Коперником, поява на світовій карті нового континенту зламали старі уявлення про устрій світу. На зміну божественній картині світобудови прийшли фізичні закони незвіданого Всесвіту. Людина знову відчула себе частинкою у вирі життя та історії.

Переживання тієї епохи знаходять яскраве вираження в масивних і витіюватих формах бароко. І якщо класика, насамперед, акцентує увагу на прихованих правильних пропорціях і гармонії, то бароко - на явному перенасиченні декором.

Батьківщиною бароко традиційно стала Італія. Цей стиль зумовив безліч суперечок і неоднозначних суджень. Одні зараховували його до апогею культурного занепаду, інші бачили в ньому образ нової краси. Проте факт залишається фактом: бароковий стиль залишив глибокий відбиток у світовій культурі та архітектурі, свідченням чому є пишне буяння палаців, парків і церков, якими ми можемо милуватися сьогодні.

Перлиною італійського бароко є творіння великого скульптора і архітектора Лоренцо Берніні - площа перед собором Святого Петра в Римі. Сам собор є найбільшим серед християнських церков у світі, до його будівництва доклали руку відразу кілька поколінь великих майстрів - Мадерно, Мікеланджело, Берніні, Рафаель, Браманте.Його багате оздоблення рясніє пишним декором: різнокольорові розписи багатоярусних куполів, фрески, скульптури, що немов оживають на очах, велика кількість ліпнини та позолоти.

Площа перед собором є квінтесенцією стилеутворюючих прийомів в одній споруді.

Для архітектури бароко властиве перетікання одних форм в інші, пластичність деталей, неправильні форми будівель, які самі по собі нагадують складний орнамент. Площа перед собором Св. Петра є логічним продовженням конструкції будівлі. Вона немов розкриває широкі обійми напівкруглих колонад, декорованих 96 статуями Берніні, назустріч парафіянам.

Ілюзія величі створюється не тільки за допомогою позолоти, великої кількості декору, масивності споруд, а й за допомогою гри пропорцій. Так, сходи «Скеля Реджо», яка з'єднує собор з Ватиканським палацом, сконструйована таким чином, що колони стоять біля ніг парафіян мають величезну висоту, тоді як колони, що стоять вдалині, відповідають зросту Папи Римського, роблячи його фігуру величної і ілюзорно високою.

За величчю форм бароко ховається прагнення імперій, правителів і людини довести свою велич. У цьому і полягає основна ідея цього дивного стилю.

Статусний інтер'єр у стилі бароко

Інтер'єр в стилі бароко досить просто намалювати в уяві і досить складно реалізувати на практиці. Бароко в інтер'єрі багато розповість про статус і престиж будинку і його власників.

Ідеальним полотном для створення барокового інтер'єру може слугувати велика за площею квартира або заміський будинок. Об'ємний простір - основна запорука успіху. При цьому, інтер'єр в стилі бароко буде чудово виглядати як у вітальнях і їдальнях, так і в кулуарних частинах житла - спальнях і ванних кімнатах.

Іншою складовою гармонії барокового образу є майстерне вміння компонувати розкішні елементи декору, меблі та оздоблення без ефекту несмаку.

Гру форм і орнаментів, світла і тіні, кольорів і матеріалів, здійснюють замислуваті елементи декору: підлогові вази, скульптура, фрески на стінах і стелі, карнизи з позолотою і декоративні колони. Кожен куточок приміщення, неодмінно, наповнений виразними деталями.

Серед орнаментів переважають рослинні мотиви - об'ємна ліпнина у формі листків аканта і квітів. Найчастіше стіни та портали камінів в стилі бароко прикрашають виразні за формою і дизайном маскарони у формі голови людини або тварини в анфас.

Предмети меблів в бароковому стиліПредмети меблів в бароковому стилі - це справжні витвори мистецтва. Дорогоцінні породи темної деревини, натуральні тканини насичених відтінків, масивний корпус, плавні вигини лінії ніжок і спинок, вітіювата різьба по дереву - характерні риси меблів, гідні даного стилю. Такі меблі найчастіше є частиною фамільної історії і передаються з покоління в покоління.

Всупереч класичним інтер'єрам зі строгими пропорціями, де розмір і форма кожного предмета поєднані з певним еталоном, бароко позбавлене пропорційності. І лише симетрія і ордерна система в якості декору є відгомоном класики, на яку спирається бароко.

Правильна розстановка масивних меблів і збалансований розподіл барокових елементів декору допоможуть наповнити духом розкоші ваш будинок. Однак будьте готові: величний стиль бароко мимоволі зобов'язує вас завжди тримати марку вищості.

Twój komentarz
captcha
Wysłać