Kolumny

Dekoracyjne kolumny: nowe życie w nowoczesnych wnętrzach

Konstrukcyjne formy w architekturze i wystroju podporządkowane określonej ideologii, obrazowi myśli i dążeniom. Mistrzowie starożytnej Hellady podarowali nam trzy porządki: dorycki, joński i koryncki, a w Starym Rzymie powstali toskański i kompozytowy. To klasyka, która zachowuje w balansie konstrukcyjną logikę i dekoracyjny sens. Jakie znaczenie w architekturze i wnętrzu posiadają kolumny dzisiaj? Z pomocą jakich materiałów osiąga się ten albo inny efekt wzrokowy przy uosobieniu artystycznych planów?

Z historii kolumn można wyśledzić jak zamieniały się spojrzenia ludzkości i razem z nimi architektura. Pierwsze i główne przeznaczenie kolumny - to konstrukcyjne oparcie. W jakości oparcia dla dachów chałup kolumny zaczęli stosować jeszcze w starożytności. Postępowe wschodnie cywilizacje już w ten czas zaczęły koronować głowica - konstrukcyjną górną część kolumny, która służy jako oparcie dla poziomych zamknięć - dekoracyjnymi elementami, na przykład, pismem klinowym albo rzeźbą z obrazami władców. Wzorcem formy architektonicznej po wewnętrznej i zewnętrznej treści liczą się klasyczne kolumny starożytnej Grecji. Kolumna starogreckiej świątyni Partenon okazuje sobą jedność człowieka i architektury, idealny obraz starogreckiej demokracji w architektonicznym uosobieniu. Joński, dorycki i koryncki porządki - to te zasady, na których niezmiennie opierały się wszystkie późniejsze arcydzieła w architekturze. Później kolumna nie zawsze odgrywała rolę wyjątkowo oparcia: starożytni Rzymianie nadali jej status monumentu, średniowieczny kościół podporządkował ją formę teologii, a w nasz czas przeznaczenie kolumn jest dekoracyjne.

Współczesne dekoracyjne kolumny wezwane do ozdabiania typowych wnętrz, poprawiać proporcje przestrzeni i robić fasady budynków poznawanymi. Istnieje mnóstwo ciekawych sposób, za pomocą których kolumny i wnętrza odzyskują nowe życie. Na przykład, dekoracyjne pilastry albo, jak ich często nazywają, półkolumna staną estetycznym rozwiązaniem problemu występujących inżynieryjnych komunikacji. W jednym z naszych projektów pilastry zostali wykorzystane przy obramowaniu okien w łazience. To z jednej strony funkcjonalne, z drugiej strony, bardzo wyraziście z punktu widzenia wystroju, szczególnie jeżeli chodzi o stylizację na klasykę. Oddzielnie stojącye dekoracyjne kolumny dobrze działają na powiększenie wysokości pomieszczenia, stają się oryginalnymi pomocnikami w rozdzieleniu obszaru. Na fotkach przedstawione roboty z przykładami rozdzielenia w hallach i na wchodach. W mieszkanie-studium i willach za pomocą kolumny można oddzielić salon od kuchni albo opracować kominkową strefę. Oprawiając pokój po obwodzie kolumnami, można znacznie powiększyć ją na wysokość, o ile system powtarzających się pionowych elementów wiadomo przyprowadza do danego efektu.

Jeżeli wcześniej dla wystroju architektonicznego stosował się głównie marmur, kosztowne gatunki kamieni albo powierzchni zostawiały białe i gładkie, jak w Starej Grecji, to teraz sytuacja w sposób istotny zmieniła się. Nowe materiały pozwalają znacznie obniżyć nakłady bez uszczerbku dekoracyjnemu efektowi. Na przykład, przy stworzeniu klasycznych wnętrz kolumny można wykończyć weneckim tynkiem, imitującym marmur. Inne wyraziste przykłady wystroju architektonicznego - pozłota, srebrzenie, sztukateria, artystyczne malowanie - także znajdują stosowanie przy stworzeniu kolumnad w stylach baroku, renesans, klasycyzm albo różnych stilizacyjach pod klasykę. Jeżeli kolumna nie ukazuje się niosącej, to w charakterze materiału konstrukcji można wykorzystać poliuretan albo gips.

Zawodowi mistrzowie za pomocą dekoracyjnego wykańczania zdolne zamienić zwykłe betonowe kolumny w prawdziwe art-objekty, uczynić ich centrum wnętrza albo architektonicznej kompozycji. Mimo tych jawnych możliwości dla eksperymentów z teksturą i formą, klasyczne kanony i proporcje świata antycznego zostają niezachwianymi postulatami w architekturze i wystroju i dzisiaj.

Twój komentarz
captcha
Wysłać